Check-Up

NİÇİN CHECK-UP YAPTIRMALIYIZ?

Modern tıp, hastalık ortaya çıkmadan önce gerekli önlemleri alarak kişinin sağlıklı kalmasını sağlamayı amaçlar. Çünkü hastalık ortaya çıktıktan sonra hem tedavisi çok daha pahalıdır hem de sağlık artık bir kez bozulmuş olur. İşte bu nedenle, hiç şikayeti olmasa da her insanın belirli periyodlarla doktora başvurarak genel sağlık kontrolünden geçmesi gerekir. Bu periyodlar yaşa ve kişinin genel durumuna göre değişebilir. Çağımızın hastalıları olan koroner arter hastalıkları, kanser, hipertansiyon ve pek çok diğer hastalıkta erken ve doğru tanı, hem yaşam süresi, hem de kalitesi açısından son derece büyük önem taşır. Ayrıca birçok hastalık hiçbir belirti vermeden ve hastada hiçbir şikayete neden olmadan yıllarca sinsice seyredebilir. Öte yandan beyin, kalp, böbrekler gibi hayati organlara sonunda çok ciddi hasarlara yol açan hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve diyabet gibi hastalıklarda da yine erken teşhisin ve düzenli tedavinin önemi büyüktür. Önemsiz olduğunu düşündüğünüz bir belirti bile çok önemli bir hastalığın habercisi olabilir.

O güne kadar kişinin farkında olmadığı hastalıklar veya hastalığa yol açacak durumlar saptanırsa bireylere önleyici tedbirler, örneğin yaşam tarzında değişikler (sigara bırakılması, alkol sınırlaması, egzersiz), beslenme alışkanlıklarında değişiklikler önerilebilir. Koruyucu nitelikte tıbbi ve cerrahi tedaviler ve girişimlerle hastalıkların oluşumunun önüne geçilebilir veya erken aşamadaki rahatsızlıkların ilerlemesi engellenebilir.

Tıbbın her alanında gerçekleşen araştırmaların sonucunda pek çok hastalık için etkin girişim ve tedaviler geliştirilmektedir. Bunlar arasında şeker, kolesterol ve hipertansiyonla mücadele edilerek koroner kalp hastalığı, periferik damar hastalıkları, felç ve beyin kanaması gibi santral sinir sistemi hastalıkları engellenebilmektedir. Sigaraya bağlı akciğer hastalığı, alkol veya hepatit B virüsüne bağlı karaciğer hastalığı taramalarla açabilecekleri sorunlar açısından seyirleri önceden değiştirilebilen hastalıklar arasında sayılabilir. Meme, rahim boynu, kalın bağırsak ve prostat gibi sık görülen bazı kanserler, kansızlık, kemik erimesi gibi hastalıkları erken tanıyarak bunların yol açacağı sorunlar giderilebilmektedir. Check-up’ın mensturasyon (adet) günlerine rastlamaması tavsiye olunur.